Czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Słowo „makijaż permanentny” on wielu lat wzbudza wiele emocji. Wokół mikropigmentacji powstało już wiele opinii, które nie zawsze mają pokrycie z rzeczywistością. Jak jest naprawdę? Czy mówiąc o zabiegu pigmentacji jest się czego obawiać? Dziś postaramy odpowiedzieć się na najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem w czasie wykonywania makijażu permanentnego. Zajrzyj do dalszej części artykułu i sprawdź, czy poddanie się zabiegowi niesie ze sobą jakiekolwiek ryzyko – zapraszamy!

Permanentny makijaż – słowo na początek

W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na makijaż permanentny – co ciekawe i co może zaskakiwać – wśród klientów obecne są nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Skąd bierze się trend na to, aby wykonać trwały makijaż? Przede wszystkim z wygody. Mikropigmentacja jest zabiegiem, który pozwala cieszyć się pięknie podkreślonymi brwiami, ustami czy powiekami przez kilka lat. Makijaż permanentny to alternatywa dla tradycyjnego make-upu za pomocą eyelinera czy szminki. 

Dzięki niemu nie musimy codziennie spędzać godzin w łazience i martwić się o rozmazanie w wyniku aktywności fizycznej, przypadkowego dotknięcia palcem czy na wskutek złej pogody np. deszczu.

Poczytaj więcej o pigmentacji w naszym poprzednim wpisie pt. Makijaż permanentny – kompendium wiedzy dla każdego.

Zabieg makijażu permanentnego – inwazyjny, ale czy groźny dla zdrowia?

Skoro makijaż permanentny brwi, powiek, ust i innych części ciała niesie ze sobą tyle korzyści, dlaczego wciąż budzi tyle niepewności i obaw? Jest to związane głównie z formą zabiegu.

Wykonanie makijażu permanentnego wiążę się z ingerencją w ciało, przez co zabieg ten zaliczany jest do inwazyjnych. Aplikacja barwnika (pigmentu) odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu, w tym m.in. igły, przez co pigmentacja często kojarzy się z tatuowaniem. Poprzez użycie takich przyrządów w czasie zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości naskórka

Niezależnie, czy jest to makijaż permanentny ust, brwi czy powiek – ten zabieg kosmetyczny wymaga kontaktu ze skórą. Ale czy to oznacza, że jest niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Makijaż permanentny – czy jest bezpieczny? Kwestia higieny salonu kosmetycznego

O czym napisaliśmy wyżej – podobnie jak w przypadku tatuażu – w czasie zabiegu makijażu permanentnego pigment wprowadzany jest pod skórę za pomocą igły. I w tym miejscu powinniśmy się zatrzymać na chwilę – bo właśnie ten aspekt jest najbardziej kwestionowany w kontekście bezpieczeństwa zabiegowego.

Warto być świadomym jednego – po mikropigmentacji mogą wystąpić powikłania np. w postaci infekcji. Co jest tego powodem? Najczęściej niedopilnowanie przez linergistę lub linergistkę kwestii higieny pracy. W profesjonalnym, sterylnym salonie kosmetycznym pracownicy dbają o prawidłową dezynfekcję sprzętu, a także miejsce pracy po każdym zabiegu. 

W takich gabinetach powinno używać się jednorazowych igieł i ostrz, a także innych artykułów jednorazowego użytku, w tym środków higienicznych (rękawiczki, maseczki). Jeżeli kwestie higieniczne zostaną zachowane, a sam zabieg zostanie profesjonalnie przeprowadzony, nie ma się czego obawiać.

Jak wybrać salon makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny oczu, brwi i ust – bezpieczeństwo zabiegu a szczerość klienta

Kiedy możemy powiedzieć, że makijaż brwi, powiek czy ust będzie całkowicie bezpieczny? W tym wypadku nie możemy „zrzucać” wszystkiego na salon kosmetyczny i to, czy w środku panują sterylne warunki. 

W kontekście bezpieczeństwa istotne jest to, czy klient jest szczery względem linergisty i niczego przed nim nie ukrywa. Warto wiedzieć, że przed wykonaniem zabiegu przeprowadzany jest wywiad, w którym wyklucza się ewentualne przeciwwskazania. Stan zdrowia klienta jest bowiem bardzo ważny w kontekście makijażu – niektóre choroby mogą wpłynąć na trwałość makijażu, a jeszcze inne zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji i innych powikłań.

Dlatego też w czasie wywiadu niezalecane jest mówienie czegokolwiek, co byłoby niezgodne z prawdą. W przeciwnym razie możemy spotkać się z mniejszymi lub większymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeżeli spełniamy warunki, zabieg mikropigmentacji będzie dla nas całkowicie bezpieczny.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego?

Do głównych przeciwwskazań mikropigmentacji można zaliczyć m.in.:

 • ciążę,

 • karmienie piersią,

 • aktywne choroby nowotworowe (wraz z przyjmowaniem chemii),

 • łuszczyca,

 • trądzik,

 • infekcje (wirusowe, bakteryjne, grzybicze),

 • półpasiec,

 • świeże blizny,

 • cukrzyca,

 • hemofilia,

 • epilepsja,

 • aktywne choroby skórne,

 • choroby autoimmunologiczne,

 • przyjmowanie leków (antydepresanty, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, sterydowe, antybiotyki).

Bezpieczny makijaż permanentny a higiena po zabiegu

Na koniec przejdźmy do kolejnego istotnego aspektu, czyli higieny i pielęgnacji ciała bezpośrednio po zabiegu. Chcąc liczyć na to, że zabieg mikropigmentacji udał się, warto wziąć do serca sobie zalecenia linergisty. Specjalista powinien podpowiedzieć, jakie kosmetyki używać w czasie gojenia się ran, a jakich unikać. Co więcej, warto pamiętać, aby na kilkanaście dni po zabiegu zrezygnować z nadmiernej ekspozycji na słońce, basenu czy sauny

Makijaż trwały wiążę się również z powstaniem strupków – pamiętaj, aby pod żadnym pozorem ich nie odrywać. W przeciwnym razie może wdać się infekcja, a w miejscu ran pojawią się blizny.

Zobacz inne artykuły

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy życzeń
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.