Makijaż permanentny brwi – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Zabieg makijażu permanentnego brwi od lat budzi wiele wątpliwości. Na jego temat powstało wiele mitów, które do dziś są powielane przez wiele osób. Opinie są różne, co możemy zauważyć na wielu forach czy stronach internetowych. Ale jak to wygląda w rzeczywistości? Czy wykonanie makijażu permanentnego brwi jest bezpieczne? Ile utrzymuje się efekt? Ile to kosztuje? Czy makijaż permanentny niszczy brwi? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym poradniku. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wykonaniem zabiegu – zachęcamy do lektury.

Na czym polega makijaż permanentny brwi?

Na początek podstawy, czyli czym tak naprawdę jest wykonanie makijażu permanentnego brwi? Zabieg ten polega wprowadzeniu pod skórę pigmentu (tuszu) za pomocą specjalnego sprzętu jak np. igła czy piórko (metoda microblading). Wykonanie makijażu permanentnego często kojarzone jest z zabiegiem tatuażu. Podobieństwa są zauważalne głównie w sposobie aplikacji – różnicą w tym wypadku jednak jest lokalizacja, a także głębokość osadzania barwnika w skórze. 

Makijaż permanentny brwi – ile się utrzymuje?

To, co należy wiedzieć o makijażu permanentnym brwi to z pewnością czas, przez jaki utrzymuje się jego efekt. Co może dziwić i wciąż budzi zdumienie wśród osób, które na co dzień nie siedzą w kosmetologii i medycynie estetycznej – słowo „permanentny” nie oznacza, że makijaż brwi zostanie z nami przez całe życie – i tu pojawia się kolejny aspekt dzielący go z tatuażem.

Efekt makijażu sam w sobie nie jest wieczny po kilku latach słabnie, odbarwia się lub staje się prawie niewidoczny. Ile się trzyma makijaż permanentny brwi? To zależy od wielu czynników – maksymalnie jednak pięć lat, po tym czasie makijaż permanentny blednie lub zostaje słabo widoczny najtrwalszy pigment w skórze, choć najczęściej co dwa-trzy lata wprowadzane są poprawki mające na celu poprawić jego wyrazistość.

Makijaż permanentny brwi – jak się przygotować?

Już wiesz, jak w skrócie wygląda pigmentacja – w tym miejscu przejdźmy do kolejnego istotnego aspektu, a mianowicie do tego, jak przygotować się do makijażu permanentnego brwi. Decydując się na zabieg, warto wiedzieć, co robić, a czego nie przed pójściem do linergisty – w przeciwnym wypadku możemy sobie zaszkodzić – zarówno pod względem zdrowotnym, jak i finansowym. 

 • Przed zabiegiem należy przede wszystkim zatroszczyć się o dobrą kondycję skóry – w tym wypadku w okolicach brwi. Pigment znacznie lepiej przyjmie się w przypadku gładkiej i dobrze nawilżonej cery niż miałoby to miejsce w przypadku szorstkiej i przesuszonej skóry.

 • Zanim zdecydujesz się na zabieg zrezygnuj z nakładania na brwi henny (mniej więcej miesiąc przed wizytą u linergistki).

 • Dwa tygodnie przed zabiegiem makijażu brwi udaj się na ich regulację.

 • Na kilka dni przed zabiegiem, a najlepiej dzień przed wykonać delikatny peeling, co pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

 • Przed samą pigmentacją niezalecane jest również eksponowanie ciała na promienie słoneczne (w tym oczywiście całkowita rezygnacja z solarium), a także spożywanie alkoholu.

 • Dowiedz się, na jakich pigmentach wykonany zostanie Twój makijaż permanentny i czy posiada certyfikat zgodności z rozporządzeniem RECH.

 • Poinformuj swoją linergistkę o wszystkich alergiach i przyjmowanych lekach. Często tak ważne informacje są zatajane i może dojść do nieoczekiwanych efektów pigmentacji lub zagrażać twojemu zdrowiu.

 • Aby dowiedzieć się szczegółowych zaleceń przed pigmentacją, skontaktuj się ze swoją linergistką, która przekaże Ci wszystkie niezbędne informacje.

Makijaż permanentny brwi – ile kosztuje?

Przejdźmy do kolejnej kwestii, czyli ceny za brwi permanentne. Ciężko jednoznacznie określić, ile trzeba będzie zapłacić za zabieg – stawki w konkretnych salonach kosmetycznych mogą się od siebie różnić. Nie bez znaczenia zostaje tutaj lokalizacja (w większych miastach ceny makijażu permanentnego mogą być wyższe, choć nie jest to regułą).

Koszt makijażu permanentnego brwi zależy również od zastosowanej metody czy użytych pigmentów. Myśląc o zabiegu, należy nastawić się na wydatek rzędu od 500 zł do nawet ponad 1000 zł. Warto jednak pamiętać o tym, co napisaliśmy wyżej – ceny te mogą się nieznacznie różnić. Na koszt zabiegu wpływ ma również jakość wykonanej usługi oraz produkty, jakie są wykorzystywane do pigmentacji.

Ile trwa makijaż permanentny brwi?

Jak długo trwa wykonanie permanentnego makijażu brwi? To zależy, czy mówimy o samej pigmentacji, czy o łącznej wizycie w gabinecie (wypełnienie dokumentacji, wykluczenie przeciwwskazań, omówienie efektu finalnego, wykonanie rysunku wstępnego). 

Sama mikropigmentacja brwi trwa od 45 minut do 1 godziny. Mając na uwadze powyższe składowe, czas ten przedłużyć się może do nawet 2,5 godziny.

Czy makijaż permanentny brwi jest bezpieczny?

Wykonanie makijażu permanentnego jest ingerencją w ciało, przez co zabieg jest zaliczany do tych inwazyjnych. Nie ma jednak powodów do obaw – jeżeli jest on wykonywany przez profesjonalistę w sterylnych warunkach, jest bezpieczny dla zdrowia. Podstawą bezpieczeństwa jest jednak przestrzeganie dobrych praktyk zawodowych, a także przepisów BHP.

Może zdarzyć się, że w wyniku zabiegu w organizm wda się infekcja – przyczyną jednak może być nieodpowiednio odkażony sprzęt. Stąd też decydując się na zabieg, warto udać się do profesjonalnego salonu o wyrobionej renomie. 

Jakie są przeciwskazania do wykonania brwi permanentnych?

Coraz więcej kobiet decyduje się na makijaż permanentny – głównie ze względu na wygodę, jaką ze sobą niesie ten rodzaj make-upu. Warto jednak mieć na uwadze przeciwwskazania, bo te – niestety występują. Wśród nich wymienić można m.in.:

 • cukrzycę – zbyt wysoki poziom cukru w organizmie może negatywnie wpłynąć na gojenie się ran i podnieść ryzyko wystąpienia infekcji,

 • ciążę i karmienie piersią,

 • alergie,

 • choroby skórne występujące w miejscu zabiegu (opryszczka, łuszczyca, wysypka, egzema).

Czy makijaż permanentny brwi boli?

Każdy ma inny próg bólu, stąd też jest to sprawa indywidualna. W czasie wykonywania makijażu pod skórę wprowadza się igłę, a ta wprawiana jest w szybkie wibracje. To z kolei powoduje przerwanie naskórka, przez co klientka lub klient może czuć lekki dyskomfort. Sam zabieg nie jest specjalnie bolesny – dodatkowo cieszyć może fakt, że linergista przed przystąpieniem do pigmentacji stosuje znieczulenie miejscowe, przez co w czasie zabiegu odczuwalne jest drapanie, a nie ból. Pamiętaj dla lepszego efektu znieczulenia są niezalecane. Skóra bez znieczulenia lepiej przyjmuje pigment, ponieważ naczynka krwionośne nie są obkurczone. Dzięki temu efekt pigmentacji jest lepszy i często również stabilniejszy. 

Jak pielęgnować brwi po makijażu permanentnym?

Po zabiegu należy stosować się do zaleceń linergisty – odpowiednia troska o skórę pozwoli cieszyć się pięknym efektem na dłużej. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby przez około 2 tygodnie unikać promieni słonecznych, w tym oczywiście solarium. Podobnie sprawa wygląda z sauną, basenem i SPA. To pozwoli spokojnie zagoić się ranom, a dodatkowo zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji, o którą nietrudno w wyżej wymienionych miejscach. Dbaj o nawilżenie, nie odrywaj strupów i używaj odpowiedniego zestawu kosmetyków.

Czy smarować brwi po makijażu permanentnym?

Nie, nie jest to zalecane – smarowanie brwi po zabiegu makijażu natłuszcza skórę w miejscu wykonanej pigmentacji, przez co efekt po wygojeniu może być inny. Zaleca się gojenie na tzw. sucho bez żadnych kremów, wazeliny itd. W wyjątkowych sytuacjach kiedy obszar pigmentacji jest za bardzo przesuszony, zaleca się w małej ilości posmarowanie go kosmetykiem, który zaleci linergistka. Nie robimy nic na własną rękę!

Czym smarować brwi po makijażu permanentnym?

Kiedy makijaż permanentny się wygoi, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kremy z witaminą E, a także wysokimi filtrami UV, które mogą chronić skórę przed promieniami słonecznymi. 

Jak długo natłuszczać brwi po makijażu permanentnym?

Natłuszczanie brwi wskazane jest tylko w sytuacja kiedy jest to wymagana i pod nadzorem linergistki.

Kiedy można myć brwi po makijażu permanentnym?

Zalecane jest mycie brwi permanentnych do dwóch-trzech dób po zabiegu rozcieńczonym szarym mydłem.

Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny brwi?

W zależności od jakości użytych pigmentów i metody do maksymalnie 5. lat, choć z reguły są to 2-3 lata. Pamiętaj makijaż permanentny rzadko usuwany jest z naszego organizmu w 100% często pozostają ślady/odbarwienia po najtrwalszym pigmencie.

Ile goi się makijaż permanentny brwi?

Całkowity okres gojenia się skóry brwi to mniej więcej dwa tygodnie. Już po 3. dniach od zabiegu naskórek zaczyna się łuszczyć, a w miejscach pigmentacji mogą pojawić się małe strupki. Całkowity rezultat wygojenia można zaobserwować po 3 miesiącach od pigmentacji, wtedy też zaleca się wizytę kontrolną i ewentualną korektę.

Jak usunąć makijaż permanentny brwi?

Brwi permanentne można usunąć za pomocą lasera, removera lub specjalnego preparatu. Uwaga – nie wolno robić tego na własną rękę – na taką usługę należy umówić się do wybranego salonu kosmetycznego.

Zobacz inne artykuły

Powiązane produkty

Pigmenty do microbladingu brwi

Microblading Black Coffee

MB004-10
355,00 zł
Pigment do microblading naturalny, ciemny brąz. Mocno kryjący. Dla ciemnych szatynek i brunetek.
Microblading Maranti
Chwilowo niedostępny
Pigmenty do microbladingu brwi

Microblading Maranti

MB008-10
355,00 zł
Pigment do microblading naturalny brąz z ciepłym odcieniem. Dla blondynek, szatynek oraz osób starszych. Nie wybarwia się w kolory czerwieni.
Pigmenty do microbladingu brwi

Microblading Sepia

MB003-10
355,00 zł
Pigment do microblading średni, naturalny brąz. Dedykowany dla osób, które oczekują naturalnego efektu. Nie wybarwia się w kolory czerwieni.
Pigmenty do makijażu permanentnego brwi (maszyna)

Permanent make up Black Coffee

PMU004-10
355,00 zł
Pigment do makijażu permanentnego naturalny, ciemny brąz. Mocno kryjący. Dla ciemnych szatynek i brunetek.
Permanent make up Chocolate
Chwilowo niedostępny
Pigmenty do makijażu permanentnego brwi (maszyna)

Permanent make up Chocolate

PMU006-10
355,00 zł
Pigment do makijażu permanentnego z ciepłym odcieniem, dobrze kryjący. Idealny do każdego typu skóry.
Pigmenty do makijażu permanentnego brwi (maszyna)

Permanent Make Up Cider

PMU009-10
355,00 zł
Pigment do makijażu permanentnego w kolorze oliwkowej musztardy. Służy do neutralizacji i modyfikacji koloru.
Pigmenty do makijażu permanentnego brwi (maszyna)

Permanent Make Up Ginger

PMU010-10
355,00 zł
Pigment do makijażu permanentnego. Modyfikator brwi wpadających w odcienie niebieskiego, może służyć jako ocieplacz.
Pigmenty do makijażu permanentnego brwi (maszyna)

PMU & Hair Stroke Blond

PMU005-10
355,00 zł
Pigment do makijażu permanentnego naturalny, jasny brąz. Dla jasnych skór, blondynek oraz osób starszych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy życzeń
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.