Przeciwskazania do makijażu permanentnego, czyli kiedy nie należy wykonywać mikropigmentacji

Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny dający piękne i trwałe efekty na długie lata. Z tego względu cieszy się on dużą popularnością w naszym kraju. Niestety, nie każda osoba może zdecydować się na pigmentację ze względu na pewne przeciwskazania, o których porozmawiamy w dzisiejszym wpisie. W jakich sytuacjach nie można wykonać makijażu permanentnego? Zapraszamy i życzymy udanej lektury!

Makijaż permanentny – zabieg inwazyjny

Makijaż permanentny brwi, ust, powiek czy innej części ciała jest doskonałym sposobem na to, aby cieszyć się pięknie podkreśloną urodą każdego dnia. Dzięki mikropigmentacji nie musimy codziennie spędzać czasu przed lustrem i sięgać po różnego rodzaju kosmetyki – raz wykonany trwały make-up utrzymuje się nawet do kilku lat.

Warto wiedzieć, że makijaż permanentny jest zaliczany do zabiegów inwazyjnych. Dlaczego? Dlatego, że do jego wykonania niezbędne jest przerwanie ciągłości naskórka. Pigment jest bowiem aplikowany między naskórkiem a skórą właściwą za pomocą specjalistycznego sprzętu (najczęściej jest to jednorazowa igła).

Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o mikropigmentacji ust, powiek czy brwi – jest to zabieg kosmetyczny wymagający ingerencji w ciało. A skoro o tym mowa…na myśl nasunąć może się jedno. Skoro permanentny makijaż oznacza naruszenie skóry, to czy jest on rozwiązaniem dla każdego? Okazuje się, że niekoniecznie

Dla kogo makijaż permanentny?

Makijaż permanentny – przeciwskazania występują

Polska jest krajem, w którym od kilkunastu lat możemy zauważyć trend na wykonanie trwałego make-upu. Coraz większa ilość osób decyduje się na makijaż permanentny, który niesie ze sobą przede wszystkim wygodę, a także pozwala osiągać piękne i naturalne efekty, które są niewrażliwe na rozmazanie.

W tym miejscu należy zauważyć jedno: nie jest to zabieg dla każdego. Powodem są różnego rodzaju przeciwskazania. Warto o nich wiedzieć, zanim jeszcze zdecydujemy się na wizytę w salonie kosmetycznym. Dlaczego? Powód jest prosty – przed zabiegiem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, na którym omawiane są m.in. czynniki wykluczające możliwość skorzystania z dobrodziejstw makijażu permanentnego. 

Dlatego też lepiej wiedzieć zawczasu, czy mikropigmentacja jest dla nas – w przeciwnym razie stracimy tylko niepotrzebnie czas – nie wspominając oczywiście o wielkim zawodzie.

Przed zabiegiem makijażu permanentnego, czyli chwila szczerości na linii pacjent-linergista

Bezpieczeństwo pacjenta powinno być priorytetem każdego salonu kosmetycznego, ale nie tylko. My, jako klienci, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby być całkowicie odpowiedzialnym za swoje zdrowie. Dlatego też w czasie przeprowadzanego wywiadu, nie należy zatajać żadnych kluczowych informacji, w tym o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach czy alergiach, z którymi się zmagamy. Szczerość to podstawa – w przeciwnym razie możemy „nabawić się” naprawdę poważnych problemów. Z kolei jeśli chodzi o linergistę lub linergistkę – specjalista ma obowiązek poinformowania pacjenta o wszelkich przeciwskazaniach.

Co warto wiedzieć przed zabiegiem mikropigmentacji?

Przeciwskazania do makijażu permanentnego – lista jest długa

W tym miejscu możemy powoli przejść do sedna artykułu, czyli do tego, jakie są przeciwskazania do wykonania makijażu permanentnego. Niestety, ich lista jest całkiem długa, co jednak nie znaczy, że mikropigmentacja przeznaczona jest jedynie dla garstki osób – spora część przeszkód jest przejściowa.

Makijaż permanentny a przeciwskazania: infekcje

Zmagasz się z infekcją wirusową, grzybiczą bądź bakteryjną? Jeżeli tak, to zrezygnuj z wykonania makijażu permanentnego aż do wyleczenia organizmu. Infekcje są bowiem bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu. Podobnie sprawa wygląda z aktywną opryszczką – w takim wypadku linergistka lub linergista nie powinien podejmować się pigmentacji.

Choroby jako przeciwskazania do wykonania makijażu permanentnego

Chcąc wykonać makijaż permanentny, warto pamiętać o tym, aby być całkowicie zdrowym. Co to oznacza? Tyle że przeciwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mikropigmentacji są różnego rodzaju choroby (dermatologiczne, kardiologiczne, autoimmunologiczne czy okulistyczne).

Do wyżej wymienionych chorób zaliczyć możemy m.in. łuszczycę, cukrzycę, nadciśnienie, żółtaczkę, hemofilie, zaćmę, jaskrę, schorzenia siatkówki i rogówki.

Co ważne: przeciwskazaniem mogą być również aktywne choroby nowotworowe, choć wszystko zależy od opinii lekarza. Jeżeli wyniki krwi są dobre, a specjalista wydaje pozytywną opinię, można zdecydować się na mikropigmentację. Zabiegu natomiast nie można wykonywać przy niskim poziomie leukocytów.

Przeciwskazania do wykonania mikropigmentacji – alergie 

Do wykonania mikropigmentacji niezbędne jest wykorzystanie wysokiej jakości pigmentów do makijażu permanentnego. Warto pamiętać, że są to preparaty, które posiadają w swoim składzie wiele składników, na które można mieć uczulenie. Dlatego też jeżeli masz alergię na którąkolwiek substancję, zrezygnuj z zabiegu.

Przyjmowanie leków, czyli przeszkoda do makijażu permanentnego

Kolejnym przeciwskazaniem do wykonania permanentnego makijażu jest przyjmowanie leków. Mowa tutaj o:

 • lekach rozrzedzających krew – poprzez swoje działanie sprawiają, że naczynia krwionośne są bardziej kruche, przez co skłonność do krwawień jest o wiele większa; warto wiedzieć, że w czasie zabiegu może dojść do małych krwawień, dlatego też warto poinformować linergistę o tym, jakie konkretnie leki przyjmujesz; dzięki temu będzie w stanie ocenić, czy wykonanie pigmentacji jest w ogóle możliwe;
 • lekach sterydowych mowa tutaj m.in. o maściach sterydowych, które były aplikowane w miejscu pigmentacji (brwi, usta, powieki); warto wiedzieć, że ich stosowanie wiążę się z osłabieniem naskórka, a także rozszerzeniem naczyń krwionośnych, stąd też zaleca się odczekać od 6 do 12 miesięcy przed wykonaniem makijażu permanentnego.

Do względnych przeciwwskazań zaliczyć można przyjmowanie leków przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych, grzybobójczych, antybiotyków czy antydepresantów.

Ciąża – przeciwskazanie do makijażu permanentnego

Co prawda ciąża nie jest chorobą – warto jednak pamiętać o jednym: znieczulenie oraz preparat aplikowany do organizmu może w jakiś sposób wpłynąć na nienarodzone dziecko. Co więcej, w czasie ciąży ciało kobiety jest o wiele wrażliwsze, stąd też bardzo łatwo o wystąpienie reakcji alergicznych i podrażnienia.

Okres karmienia piersią a makijaż permanentny – tu również musisz poczekać

Z dobrodziejstw makijażu permanentnego nie skorzystają również mamy karmiące. Dlaczego? Powód jest prosty – przed i po zabiegu mikropigmentacji należy przyjmować leki przeciwopryszczkowe. Ich składniki mogą przeniknąć do pokarmu spożywanego przez dziecko.

Co jeszcze jest przeszkodą dla makijażu permanentnego?

Oprócz wyżej opisanych przypadków przeciwskazaniem do zabiegu mikropigmentacji są:

  • sztuczne rzęsy (należy je zdjąć przed zabiegiem),
  • odżywki na porost rzęs oraz brwi,
  • infekcje twarzy po kwasie hialuronowym,
  • opalenizna ciała – zabieg makijażu permanentnego wykonywany jest na naturalnej skórze (ułatwia to odpowiedni dobór barwnika, przy opalonej skórze nie jest to możliwe),
  • świeże blizny – jeśli chodzi o pigmentację medyczną, to może ona odbyć się po upływie 1 roku od operacji,
  • botoks (należy odczekać minimum 30 dni po jego wstrzyknięciu),
  • lifting i plastyka twarzy – w przypadku operacji plastycznych makijaż permanentny powinien być wykonywany po upływie 6-12 miesięcy (ważna jest jednak opinia lekarza prowadzącego),
  • zaburzenia psychiczne.

Skoro istnieją przeciwskazania, to czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Wiesz już, jakie są przeciwskazania do makijażu permanentnego. Co więcej, z artykułu wynika również, że mikropigmentacja jest tzw. zabiegiem inwazyjnym. W związku z tym na myśl mogą nasuwać się pytania pt. „czy makijaż permanentny jest bezpieczny?”. Nie ma w tym nic złego – w końcu troska o swoje zdrowie to całkowicie naturalna rzecz. Ale jak jest w rzeczywistości? Czy jest się czego bać?

Warto wiedzieć, że choć istnieją pewne przeciwskazania, które wykluczają wykonanie makijażu permanentnego, w rzeczywistości nie ma powodu do obaw o własne zdrowie – pod warunkiem oczywiście, że nie zmagamy się z problemami zdrowotnymi dyskwalifikującymi do przeprowadzenia zabiegu. 

Makijaż permanentny jest całkowicie bezpieczny pod warunkiem, że w salonie kosmetycznym przestrzegane są przepisy BHP, a także podstawowe praktyki zawodowe. Tak naprawdę kluczowe jest zachowanie higieny oraz sterylności urządzeń. W przeciwnym razie możemy liczyć się z tym, że w organizm wda się infekcja, co jest spowodowane przez nieodkażony sprzęt. 
Chcesz wiedzieć więcej o makijażu permanentnym? W takim razie regularnie odwiedzaj naszego bloga poradnikowego, na którym omawiamy szeroko pojęte tematy ze świata PMU. Serdecznie zapraszamy! Hanami Pigments – profesjonalne barwniki do makijażu permanentnego.

Zobacz inne artykuły

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy życzeń
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.